Мінфін
СПЕЦПРОЕКТ
Депозити, облігації, нерухомість, золото: як надійно вкласти гроші
Українці звикли до нестабільної економічної ситуації і часто шукають не так високоприбуткові, як надійні способи зберегти заощадження. Багато хто вибирає депозити, більш досвідчена публіка – держоблігації та вкладення у банківські метали, інвестиції в нерухомість.
«Мінфін» спільно з ПУМБ вирішив порівняти ці класичні та найбільш доступні інвестиційні інструменти та виявити їх слабкі та сильні сторони.
Депозити – універсальний інструмент заощаджень
Найпростішим, доступним та перевіреним інструментом для інвестування в Україні є банківський депозит. Наразі банки пропонують вклади у гривні, доларах та євро у основному на 3, 6 та 12 місяців. Для їхнього відкриття зовсім не обов'язково відвідувати фізичне відділення банку – можливість відкрити депозит онлайн зі свого смартфона стала характерною рисою нашого часу. Можливо, саме це і стало причиною приросту вкладів населення в банківській системі у 2021 році, навіть попри негативний вплив коронакризи, що продовжується, на економіку.
Причина популярності депозитів криється насамперед у їхній високій надійності – повернення вкладів до 200 тис. грн в еквіваленті, включаючи нараховані відсотки, гарантується державою в особі Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. «Крім цього – зручність. Для того, щоб відкрити депозит і почати накопичення не потрібні спеціальні навички, допомога тощо – сьогодні в більшості банків депозит можна відкрити навіть не приходячи до відділення, онлайн, додатку. У ПУМБ, наприклад, 90% депозитів відкрито у додатку ПУМБ Онлайн», – каже Микита Малясов, керівник відділу депозитів ПУМБ.
При цьому користувач сам обирає строк розміщення та тип депозиту, виходячи зі своїх потреб та можливостей накопичення:
Класичний строковий депозит без поповнення і без дострокового зняття, такі вклади зазвичай мають найвищі відсоткові ставки. Наприклад, у ПУМБ це депозит «Дохідний» із максимальною прибутковістю до 10% річних в гривні.
Класичний строковий депозит із поповненням. У ПУМБ це депозит «Накопичувальний» із прибутковістю до 8.5% річних у гривні.
Депозит з можливістю поповнення та зняття будь-якої миті без будь-яких обмежень. У цьому випадку ПУМБ пропонує депозит «Вільний» із прибутковістю до 6% річних.
«Найчастіше користувачі комбінують кілька депозитів, щоб мати доступ до частини коштів, і максимально високий відсоток на решту заощаджень. Крім цього, рекомендую звертати увагу на акційні пропозиції банків», – зазначає Микита Малясов.
За даними НБУ, за 10 місяців поточного року приріст вкладів населення становив 13 млрд грн. чи 1,9%. 54% портфеля складають вклади до запитання, а приріст відбувся за рахунок депозитів у гривні. І це не дивно, оскільки ставки за депозитами гривні вигідніші, ніж у валюті. За даними індексу UIRD (Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, Ukrainian Index of Retail Deposit Rates), середня ставка за річними депозитами в євро станом на 24.11.2021 р. склала 0,45%, у доларі – 1%.
При цьому ставки за 12-місячними гривневими вкладами становлять у середньому 8,76% річних. Якщо врахувати річну інфляцію 10,9%, то банківський депозит сьогодні залишається інструментом більшою мірою збереження ніж примноження коштів. Але у будь-якому випадку є кращим варіантом у порівнянні зі збереженням коштів дома або навіть на звичайному картковому рахунку у банку.
При цьому ставки за 12-місячними гривневими вкладами становлять у середньому 8,76% річних. Якщо врахувати річну інфляцію 10,9%, то банківський депозит сьогодні залишається інструментом більшою мірою збереження ніж примноження коштів. Але у будь-якому випадку є кращим варіантом у порівнянні зі збереженням коштів дома або навіть на звичайному картковому рахунку у банку.
Поради щодо інвестування:
Не розміщувати суму понад 200 тис. грн у одному банку.
Диверсифікувати валютні ризики шляхом розміщення заощаджень частинами у різних валютах.
Комбінувати різні типи депозитів у залежності від того, наскільки вам необхідний оперативний доступ до заощаджень. Наприклад, у ПУМБ найбільш популярна комбінація – класичний строковий депозит («Дохідний») та депозит до запитання («Вільний»).
При порівнянні депозитних пропозицій різних банків – рекомендується такох звертати увагу на акційні пропозиції. Наприклад, до 19 грудня 2021 року у ПУМБ діє акційний депозит «Ювілейний», що пропонує до 11% річних у гривні з безлімітним поповненням. Крім цього, відкривши цей депозит у ПУМБ – є можливість взяти участь у Акції з можливістю виграти один з 30 депозитів по 30 000 грн.
Нерухомість – ризиковане «бетонне золото»
Вкладення вільних коштів у купівлю нерухомості – популярний серед заможних українців спосіб інвестування заощаджень. Згідно з опитуванням, проведеним НАБУ та німецькою компанією Growth for knowledge (GFK), 28% українців розглядають нерухомість як варіант для інвестування. І це не дивно: зазвичай такий актив не втрачає у ціні, ризики втратити інвестицію у вигляді фізичної квартири невисокі, а придбане таким чином житло можна здавати в оренду та отримувати пасивний дохід.
Попри високий поріг входу в таку інвестицію та непростий процес пошуку об'єкта нерухомості та укладання угоди, популярність цього напряму не знижується навіть у кризові часи.

Інвестувати можна як у нерухомість, що будується, так і у квартири на вторинному ринку. При цьому, як з метою перепродажу, так і здачі в оренду. Так чи інакше, без глибокого занурення у тему не обійтися, оскільки ризики досить високі.

Найбільшу прибутковість інвестору принесуть вкладення у первинний ринок, особливо при вкладеннях у квадратні метри на етапі котловану. Середній строк будівництва житлової будівлі в Україні становить 2 роки. За цей час вартість квадратного метра підвищується на 40-80% (залежно від конкретного об'єкта), а це означає дохідність на рівні від 20% річних. Але не все так райдужно. Інвестор витрачає багато часу на пошук відповідного об'єкта, його оформлення, а надалі – на пошук покупця. Можливі витрати на сплату податків, нотаріальне оформлення, рекламу та інше. Важливо й те, що гроші будуть надовго заморожені в бетоні і ви не зможете їх оперативно отримати в разі потреби. До того ж завжди є ризик втратити всю суму інвестиції, якщо об'єкт, що будується, потрапить у категорію проблемних або заморожених.
У разі ж з інвестиціями у квартиру для подальшої здачі її в оренду середня дохідність, на думку експертів ринку, становитиме 5-11% річних. При цьому вкладення окупаються за строк понад 10 років.
У разі ж з інвестиціями у квартиру для подальшої здачі її в оренду середня дохідність, на думку експертів ринку, становитиме 5-11% річних. При цьому вкладення окупаються за строк понад 10 років.
Поради щодо інвестування:
Ретельно вивчайте репутацію забудовника та його об'єкти (наявність інфраструктури, відсутність будівництва поблизу)
Найбільш прибутковий варіант інвестування – купівля одного об'єкта нерухомості на стадії котловану, здача його в оренду після готовності будинку до експлуатації та продаж після 3 років перебування у вашій власності (у цьому випадку не доведеться сплачувати державі податки – 7,5%)
Найбільшу прибутковість інвестору приносять об'єкти бізнес-класу, а найшвидше продаються 1-кімнатні квартири
Комерційна нерухомість в умовах локдаунів втратила свою привабливість
Банківські метали – маловідома інвестиційна класика
Коли йдеться про інвестиції у золото, то найчастіше маються на увазі інвестиції саме у банківське золото в злитках (а не у ювелірні вироби чи монети).
Цей напрямок інвестицій традиційно привертає до себе увагу, особливо під час масштабних економічних криз. А така увага у вигляді підвищеного попиту закономірно призводить до зростання ціни на банківський метал.
Важливо
За останні роки золото перестало бути безумовно стабільним активом, а тому, вкладаючи свої вільні кошти у цей метал, треба пам'ятати, що ціни на золото в короткостроковій перспективі дуже нестабільні. А це означає, що купити злиток і швидко продати його з прибутком у найближчій перспективі, швидше за все, не вийде.
Важливо
За останні роки золото перестало бути безумовно стабільним активом, а тому, вкладаючи свої вільні кошти у цей метал, треба пам'ятати, що ціни на золото в короткостроковій перспективі дуже нестабільні. А це означає, що купити злиток і швидко продати його з прибутком у найближчій перспективі, швидше за все, не вийде.
Купівля золота – це зазвичай спроба захистити свої заощадження від інфляції, адже мати такий товар краще, ніж зберігати заощадження у готівці. При цьому, потрібно пам'ятати, що купити злиток не складе особливих труднощів – багато українських банків пропонують до продажу золото, срібло, паладій і платину. А ось продати його буде набагато складніше.Оскільки вільного ринку золота у нас не існує, найімовірніше продавцю доведеться істотно поступитися ціною, якщо злиток раптом доведеться реалізовувати. Такий спред (різниця між ціною купівлі та продажу) може звести нанівець весь прибуток від подібної інвестиції. А тому експерти рекомендують вкладати кошти у золото лише за умови, що це буде довгострокова інвестиція (від 7-10 років).
Як це працює, найлегше пояснити на прикладі. Так, у січні 1980 року ціна на одну тройську унцію золота становила $850, у грудні 2000 року – $271, наприкінці 2012 року – $1662, у серпні 2020 року – $2035, а в жовтні поточного року – $1780. Як бачите, ті, хто придбав золотий злиток 20 років тому, можуть продати його сьогодні у 6,5 разів дорожче. Не залишаться в мінусі й ті, що купив метал більш як 8-10 років тому. А ось тим, хто піддався паніці в період коронакризи та купив золото влітку минулого року, краще зачекати на сприятливіший період для його продажу.
Як це працює, найлегше пояснити на прикладі. Так, у січні 1980 року ціна на одну тройську унцію золота становила $850, у грудні 2000 року – $271, наприкінці 2012 року – $1662, у серпні 2020 року – $2035, а в жовтні поточного року – $1780. Як бачите, ті, хто придбав золотий злиток 20 років тому, можуть продати його сьогодні у 6,5 разів дорожче. Не залишаться в мінусі й ті, що купив метал більш як 8-10 років тому. А ось тим, хто піддався паніці в період коронакризи та купив золото влітку минулого року, краще зачекати на сприятливіший період для його продажу.
Поради щодо інвестування:
Купуйте зливки номіналом від 50 г та вище. У цьому випадку ціна в розрахунку на один грам металу буде нижчою, так само як і спред.
Вивчіть якнайбільше цінових пропозицій від банків, оскільки різниця в ціні на зливки може суттєво відрізнятися.
Не розраховуйте на швидкий прибуток. Налаштуйтеся на тривалий горизонт інвестування в 7-10 років.
ОВДП – новий інструмент від держави
Облігації внутрішньої державної позики – це державні цінні папери, які передбачають зобов'язання емітента (держави України) щодо відшкодування власнику такої облігації її номінальної вартості та відсотків залежно від умов розміщення такого цінного паперу. Звідси походить і надійність облігацій – держава гарантує своєчасне погашення та виплату доходу. Щоправда, інвестору треба пам'ятати, що шляхом емісії таких цінних паперів держава покриває дефіцит бюджету, а випадки реструктуризації (відстрочення) виплат з ОВДП в історії України вже були.
Прибутковість за держоблігаціями вища, ніж за депозитами – 9-13% річних, до того ж отримані доходи звільнено від сплати податків, як у випадку з депозитами (у сумі 19,5% від доходу).

Однак, у випадку з цінними паперами інвестору доведеться змиритися з деякими додатковими витратами – для операцій з облігаціями необхідно відкрити окремий рахунок у цінних паперах, а це передбачає оплату комісій брокеру.
На ринку можна знайти папери з строками обігу від кількох місяців до шести років. Чим довший строк розміщення, тим вища прибутковість інвестиції.
На ринку можна знайти папери з строками обігу від кількох місяців до шести років. Чим довший строк розміщення, тим вища прибутковість інвестиції.
Советы по инвестированию:
Вивчіть умови обслуговування рахунку у цінних паперах у банку, що вас обслуговує або у надійних фінансових брокерів.
Намагайтеся не продавати ОВДП до моменту погашення, щоб інвестиція не втратила прибутковість.
Порівняльні характеристики різних інструментів інвестування
* Для депозитів з правом дострокового розірвання. За строковими депозитами без права дострокового розірвання строк «заморозки» грошей визначається вкладником (у більшості банків доступний широкий діапазон варіантів від 1 до 18 місяців).
Кожен інвестор самостійно визначає свою інвестиційну стратегію залежно від цілей та умов. У будь-якому випадку слід пам'ятати про необхідність диверсифікації інвестицій та сформувати свій індивідуальний інвестиційний портфель з урахуванням прийнятного ризику та прибутковості.
Спільний спецпроєкт
ПУМБ та «Мінфіну»
АТ «ПУМБ». Банківська ліцензія НБУ №8 від 06.10.2011 р.
Державна реєстрація № 73 від 23.12.1991р
Читайте ще

© 2008-2021 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту «Мінфін»