Мінфін

SUPER IT: ЗРОБЛЕНО УКРАЇНЦЯМИ

10 українських
IT-компаній, чиїми продуктами користуються мільйони людей у всьому світі

спецпроєкт
«Мінфін» разом із Райфом продовжує серію спецпроєктів, у якій ми розповідаємо про IT-компанії, які зуміли прокласти собі шлях на зовнішні ринки. Це розповідь про людей, завдяки яким Україна стала одним із світових центрів новітніх цифрових розробок.

Цього разу ми розповімо про 10 українських IT-компаній, чиїми продуктами користуються у США, Європі, Азії та Африці, яким довіряють навіть відомі клієнти зі списку Fortune Global 500.
Фото: Jooble
Сайт для пошуку роботи, яким користується 90+ млн осіб у 70+ країнах
Команда:
близько 600 працівників
Заснований:
у 2007 році
Офіси:
R&D центри в Києві, Харькові, Вінниці та Львові
Основна фішка Jooble – використання машинного інтелекту. За допомогою аналітики big data система вчиться розуміти кожного користувача та показувати йому більш релевантні вакансії з кожним заходом на сайт. Наголос роблять на робочі спеціальності, а не офісні.

Модель роботи в Україні та в інших країнах відрізняється. Якщо в нашій країні Jooble більше схожий на класичний джоб-сайт, де можна розміщувати вакансії, то на інших ринках це щось подібне до пошуковика, який збирає вакансії з сайтів роботодавців і акумулює їх в одному місці.
У Jooble сприяють тому, щоб співробітники компанії працювали на відстані. Для тих, кому це незручно, пропонуються офіси у Києві, Ужгороді та Луцьку. Особливо приємно те, що, незважаючи на широку географію користувачів, Jooble не відкриває представництва в інших країнах, бажаючи залишатися українською компанією.
Jooble створили двоє друзів-студентів із Херсона: Роман Прокоф'єв та Євген Собакарьов. Першу версію пошукача за вакансіями вони писали ще у гуртожитку. Від звичайних джоб-сайтів Jooble відрізняє те, що роботодавці платять не за розміщення вакансій, а за натискання на них. Чим більше шукачів відкривають оголошення, тим більше заробляє Jooble.

Сайт ніяк не міг вистрілити упродовж перших двох років. Він мав близько 3000 відвідувачів на день, і ця цифра не зростала. Прорив стався після того, як засновникам вдалося грамотно організувати роботу з Google. Після налаштування SEO-оптимізації, трафік почав зростати на очах.

Під час кризи 2008-2009 року проєкт мало не закрився, але тоді Роман та Євген вирішили вийти на світові ринки. І не помилилися — спочатку Jooble завоював успіх у російськомовних країнах, потім — в англомовних та європейських. Зараз Jooble працює у 71 країні: у Західній Європі, Південній Америці, Азії та Східній Європі. Це другий за відвідуваністю світовий сайт із пошуку роботи, а ще він входить до топ-500 найбільш відвідуваних онлайн-порталів у світі.
Фото: Jooble
Фото: Terrasoft
Продуктова компанія, яка створює сервіси для керування бізнес-процесами та CRM-системи
Команда:
понад 600 осіб
Заснована:
у 2002 році
Офіси:
Київ, Бостон, Лондон, Мельбурн, Кіпр
У результаті компанія переїхала до Бостона, щоб масштабувати бізнес на ринок США. З того часу проєкт розвивався ще швидше і завойовував світ.

У 2019 році Terrasoft перейменувала свою платформу на Creatio. Зараз у її штаті понад 600 співробітників, а її продуктом користуються клієнти у 110 країнах світу. У 2020 році її визнали лідером щорічного рейтингу найвпливовіших гравців CRM-ринку. А місія компанії звучить так: «Створюємо найкращу у світі low-code платформу для керування бізнес-процесами та CRM».
У 2002 році, коли кияни Катерина Костерєва та Олександр Попов створювали Terrasoft, більшість підприємців ще навіть не чули про таке поняття, як «CRM-системи». Партнерам доводилося влаштовувати роуд-шоу та пояснювати, що це таке і чому це зручно для бізнесу.

Першу версію такої системи вони створили вдвох. Катерина була у декреті, тестувала сервіс та створила перший сайт компанії. А Олександр займався розробкою.

Клієнти з'явилися майже відразу, але перші 11 років компанія працювала лише на території СНД. На світовий рівень Terrasoft вийшла на запит своїх користувачів. «Коли ми почали працювати з аналітичними агентствами Gartner і Forrester, вони не могли повірити, що нас немає на ринку Штатів», — згадувала Катерина Костерєва в інтерв'ю.
Фото: Terrasoft
Фото: ARTKB
Конструкторське бюро, яке займається дизайном та проєктуванням різних пристроїв
Команда:
близько 50 працівників
Засновано:
у 2009 році
Офіс:
у Києві, виробництво — у Китаї
Незабаром компанія запустила серійне виробництво в Китаї та зібрала на Kickstarter $70 тисяч на виробництво власного гаджета – спалаху для iPhone. А потім почала співпрацювати зі стартапами – реалізовувати їхні ідеї щодо створення інших пристроїв. Пристосування були різними: міні-лабораторія для аналізу дорогоцінних металів, голосова маска для мобільних телефонів, портативний Wi-Fi-роутер, розумний тримач для рушників і багато інших.
Через ARTKB пройшли такі стартапи, як Petcube, Lunecase, SafeBand, eCozy, Pecker Player, Trivolty. Такі великі компанії, як Roshen, Samsung, Ciklum. Зараз у ARTKB клієнти з України, США, Європи та Азії. А про саму ARTKB пишуть The Telegraph, Daily Mail та Independent.
Киянин Олександр Нестеренко став інженером, пішовши стопами батька. До створення власного інженерного бюро він встиг попрацювати в українських та міжнародних компаніях. В ARTKB одразу наголосили на промисловому дизайні з конструкторським опрацюванням — на той час подібним мало хто займався.
Фото: ARTKB
Фото: EVO
Продуктова IT-компанія, що створює маркетплейси
Команда:
1200+ осіб
Заснована:
у 2016 році
Офіси:
Київ
Команда EVO поступово зростала, і маркетплейсів у неї ставало все більше. Одні у компанії створювали самі, інші купували. У 2018 році EVO об'єдналася з Rozetka. Тепер кожен другий інтернет-покупець України купує товари на майданчиках, що належать EVO. Щороку вони обробляють близько 30 млн замовлень. Крім Prom та Rozetka, до екосистеми EVO входять українські Bigl.ua, IZI.ua, Kabanchik.ua, Shafa.ua, Crafta.ua, а також білоруський Deal.by та казахстанський Satu.kz (всього 15 майданчиків). Обіг однієї «Розетки» становить понад $2 млрд.
Зараз у компанії працює понад 1200 співробітників, і одними маркетплейсами вона вже не обмежується. Команда EVO створила сервіс цифрових рішень для бізнесу «Вчасно», інтернет-майданчики для проведення державних та комерційних торгів та аукціонів Zakupki.Prom.ua та Аукціони.Prom.
Троє друзів дитинства — Микола Палієнко, Денис Горовий та Тарас Мурашко — задумали власний проєкт, коли їхня компанія-роботодавець почала розвалюватися. Вони орендували невеликий офіс, поставили п'ять столів та написали сайт Prom, який незабаром перетворився на маркетплейс.
Фото: EVO
Фото: ELEKS
Аутсорсингова компанія, одна з перших IT-компаній в Україні
Команда:
2000+ співробітників
Заснована:
у 1991 році
Офіси:
Лас-Вегас, Токіо, Торонто, Цюріх, Чикаго, Лондон, Берлін, Львів, Київ — загалом 15 офісів у всьому світі
Спочатку компанія була чисто продуктовою. Вона, наприклад, створила ПЗ для енергетичних компаній та платформу для керування медичними клініками. Але у 1999 році ELEKS перейшла на аутсорсинг. З того часу вона створює проєкти з найрізноманітніших сфер: від логістики та автомобілебудування до індустрії розваг та страхування. У портфоліо ELEKS вже понад 750 реалізованих проєктів.
За 30 років своєї роботи компанія отримала багато нагород у галузі IT-технологій та дизайну: наприклад, Top Software Developers 2021, Cybersecurity Excellence Award 2021, Bronze Stevie Winner in 2020 International Business Award та інші. А у 2021 році ELEKS увійшла до топ-100 аутсорсингових компаній світу.
Батько та син Скрипники (обидва Олексії) заснували ELEKS на початку 90-х, коли інформаційні технології ще не були відомими. Львівський офіс ELEKS відразу став «тусовочним» місцем для програмістів-початківців. Там формувалося ком'юніті розробників, багато хто з яких потім почав працювати в ELEKS.
Фото: ELEKS
Фото: Innovecs
Аутсорсингова компанія, яка входить до топ-100 у світі
Команда:
800+ осіб
Заснована:
у 2011 році
Офіси:
Київ, Миколаїв, Лондон, Сідней, Тель-Авів, Нью-Йорк, Сан-Франциско, Майамі, Мінеаполіс
Завдяки розумінню американського ринку, Луцький швидко залучив у клієнти топові компанії зі США (наприклад, MIT та Flextronics) та стартапи, що отримали фінансування у Силіконовій Долині. Компанія швидко зростала, відкрила представництва у Нью-Йорку та Сан-Франциско, Тель-Авіві та Лондоні.
Харків'янин Алекс Луцький 18 років прожив у Нью-Йорку, а потім повернувся до України та заснував Innovecs. Щоправда, зареєстрував її у США, але з головним R&D офісом у Києві.
Фото: Innovecs
Лише за останні 3 роки вона зросла на 212%. Сьогодні Innovecs входить до сотні найкращих аутсорсингових компаній світу, Inc. 5000 та рейтинги Clutch, а у її команді вже понад 800 осіб, які працюють як дистанційно з різних міст, так й в українському офісі, що займає 6 поверхів.
Фото: Ajax Systems
Виробляє бездротові системи безпеки, які продаються у 120+ країнах
Команда:
1800+ співробітників
Заснована:
у 2011 році
Офіси:
Київ, Харків, Вінниця, Дубай
Через декілька років систему, яка спочатку була покликана захищати житло від пограбувань, удосконалили – вона стала ефективною також від пожеж та затоплень. А ще почала керувати електропристроями – система «розумний дім». З таким асортиментом, починаючи з 2016 року, Ajax Systems почала завойовувати світ. Її продукція почала продаватися у п'яти країнах світу. Вже у 2018-му компанія виробляла по 100 тисяч датчиків на місяць, а у 2019-му залучила $10 млн інвестицій від Horizon Capital.
Наразі охоронні пристрої Ajax Systems встановлені у 120+ країнах світу — на понад мільйоні об'єктів. Це один із найбільших виробників охоронного обладнання в Європі. Наприклад, Ajax Systems довіряють охороняти об'єкти світової спадщини ЮНЕСКО у Норвегії. Але основні офіси компанії, як і раніше, залишаються в Україні.
Киянин Олександр Конотопський заснував Ajax Systems у 2011 році. Першу версію охоронної системи він розробив на прикладі ринкових аналогів, але продавалася вона погано. Тоді він вирішив вигадати радикально новий продукт: бездротові датчики нового покоління Ajax. На реалізацію цієї ідеї пішло 2 роки.
Фото: Ajax Systems
Фото: Genesis
Продуктова IT-компанія, яка створює медіаресурси, мобільні програми, дошки оголошень
Команда:
2000+ спеціалістів
Заснована:
у 2008 році
Офіси:
6 офісів у різних країнах світу
Зараз у Genesis працюють близько 2000 людей у п'яти країнах. Компанія — один із найбільших партнерів Facebook, Google, Snapchat та Apple у Східній Європі. А Facebook навіть зняв фільм про історію успіху одного з проєктів Genesis — медіапроєкт AmoMama. Розважальний контент, який створюють у рамках цього проєкту, читають сотні мільйонів людей із США, Європи та Африки.
Загалом сімома мобільними додатками, розробленими Genesis, користуються понад 650 млн осіб у всьому світі. При цьому основний офіс компанії знаходиться в Києві, і в Genesis гордо наголошують, що їхній бізнес — український.
Компанія Genesis розпочиналася зі створення першої української соціальної мережі – Connect.ua. Її вигадали троє партнерів — Дмитро Зубатюк, Володимир Многолітній та Сергій Коркін. Спочатку проєкт вистрілив, але швидко пішов у мінус через нерівносильну конкуренцію з ВКонтакте. Тоді партнери перетворили Connect.ua на сайт знайомств, паралельно запустили ще один проєкт у Центральній Азії та назвали нову міні-корпорацію Genesis.

Перебуваючи у пошуках незайнятої ніші, засновники компанії вирішили освоювати ринок Африки — інтернет там тільки-но починав розвиватися, тому перспективи були величезними. Вони створили сайт в Нігерії naij.com— зараз він найбільш відвідуваний у країні. Потім вийшли на інші африканські країни, запустили ще декілька проєктів і компанія почала стрімко зростати.
Фото: Genesis
Фото: Ciklum
Одна з найбільших у світі аутсорсингових компаній
Команда:
3500+ розробників у всьому світі
Заснована:
у 2002 році
Офіси:
Київ, Харків, Львів, Дніпро, Мінськ, Вроцлав, Гданськ, Ісламабад, Малага (Іспанія), Тель-Авів —всього 21 офіс
Зараз центри розробки програмного забезпечення та філії компанії є у Польщі, Україні, Пакистані, Іспанії та інших країнах світу. У Ciklum створюють цифрові рішення для компаній зі списку Fortune 500. Програмісти Ciklum безпосередньо спілкуються із замовниками, а компанія має понад 1000 клієнтів із 32 країн світу.
Ciklum майже 20 років тому заснував у Києві уродженець Данії —Торбен Майгаард (він помер у 2019 році). Він розумів, що Україна має великий потенціал в IT-сфері, а також, що руками українських програмістів можна створювати проєкти для клієнтів у всьому світі. У результаті Торбен Майгаард став мультимільйонером, а Ciklum досі є одним із найбільших аутсорсерів у світі.
Фото: Ciklum
Фото: WePlay
Кіберспортивна корпорація
Команда:
300+ співробітників
Заснована:
у 2011 році
Офіси:
Лос-Анджелес та Київ, незабаром відкриються в Бразилії, на Кіпрі та в Китаї
У корпорації вже понад 300 співробітників, а турніри з Dota 2, які організовує WePlay, збирають по 2,5 млн переглядів. З України WePlay йти не збираються. Навпаки, планують лише нарощувати штат співробітників у київському офісі.
WePlay заснували кияни Юрій Лазєбніков та Олег Крот — друзі, які з дитинства захоплювалися комп'ютерними іграми. Свої перші кібертурніри вони почали проводити в орендованих комп'ютерних клубах ще у 2004-му.

Згодом захоплення перетворилося на бізнес. Тепер WePlay – міжнародна IT-компанія, яка організовує турніри з бюджетами до мільйона доларів. А ще вона будує арени для кіберспорту, створює програмні продукти для проведення турнірів та трансляцій, а також розвиває власне кіберспортивне онлайн-медіа.
Фото: WePlay
Читайте інші історії спецпроєкту
Спільний спецпроєкт
Райффайзен Банк Аваль і «Мінфіну»
Проєкт опублікований за фінансової підтримки компанії-партнера, але з урахуванням редакційної політики сайту «Мінфін»
Отримуйте BANK ID
З BANK ID ви отримаєте комфортний і безпечний доступ до державних, фінансових, комерційних й інших послуг, що надаються дистанційно та потребують ідентифікації.
Знімайте готівку в банкоматах Райф смартфоном
Тепер не потрібно вставляти картку у зчитувальний пристрій та чекати її повернення, до того ж зникає ризик, що картку буде забуто чи вилучено банкоматом.
Депозит в Raiffeisen Online
Відкривайте депозити з підвищеною ставкою:
  • Легко і надійно
  • Оформлення строкових вкладів та вкладів на вимогу без візитів у відділення
  • Знімайте й поповнюйте будь-де та будь-коли, з вкладом "Універсальний"
Кредит для бізнесу в новому Raiffeisen Business Online
Відтепер наші клієнти приватні підприємці можуть із легкістю отримати кредит на розвиток власної справи у новому Raiffeisen Business Online. Від 50 000 до 500 000 грн без візитів у відділення і купи папірців.
Обмін валют у Raiffeisen Online
Швидко і зручно обмінюйте, купуйте і продавайте долари та євро просто у вашому додатку.
Щомісячний бюджет в Raiffeisen Online
Завдяки цій новій функції у Raiffeisen Online буде простіше аналізувати та розподіляти власний бюджет.
Над спецпроєктом працювали:
Автор: Тетяна Громова
Редактор: Юрій Гусєв
Верстка: Ірина Мілевська
Менеджер по роботі з клієнтами: Антоніна Літвінова
Team Lead: Ольга Бандуренко

© 2008-2021 ТОВ "МiнфiнМедiа". Код ЕГРПОУ: 35506859
Копіювання і розміщення матеріалів на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.minfin.com.ua
Телефон: (044) 392-47-40
Дзвінок в межах території України з усіх номерів операторів мобільного та міського зв'язку за тарифами операторів
Графік роботи: понеділок - п'ятниця з 09:00 до 18:00
Юридична адреса: Україна, Київ, Вадима Гетьмана, 1-Б, 3 поверх